Ak v holografnom závete poručiteľ vlastnou rukou neuvedie deň, mesiac a rok, kedy závet podpísal, takýto závet je neplatným právnym úkonom
Závet je jedinou právnou formou, v ktorej fyzická osoba môže podľa svojej vlastnej vôle ľubovoľne naložiť so svojím majetkom pre prípad smrti. Aj keď pojem závet nie je v Občianskom zákonníku definovaný, možno ho vymedziť z ustanovení upravujúcich obsahové a formálne náležitosti závetu ako jednostranný právny úkon, ktorým poručiteľ (fyzická osoba) robí v predpísanej forme dispozíciu so svojím majetkom pre prípad smrti. Treba podotknúť, že závet
môže platne zriadiť iba poručiteľ, ktorý má plnú spôsobilosť vlastnými
právnymi úkonmi nadobúdať práva a brať na seba povinnosti.
Podľa § 476 ods. 1 Občianskeho zákonníka: ,,Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice."
Podľa § 476 ods. 2 Občianskeho zákonníka: ,,V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný."
Podľa § 476a Občianskeho zákonníka: ,,Vlastnoručný závet musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný."
V citovanom ust. § 476a Občianskeho zákonníka je upravený tzv. holografný závet, teda závet napísaný vlastnou rukou poručiteľa. Ide o závet, ktorý poručiteľ vlastnoručne napísal, podpísal a uviedol v ňom deň, mesiac a rok, kedy ho podpísal. Ak v závete všetky tieto údaje vlastnoručne neuvedie, môže vzniknúť spor o platnosť takéhoto závetu.
Práve otázkou, či v holografnom závete, musí byť okrem vlastnoručného textu závetu bezpodmienečne vlastnoručne poručiteľom uvedený aj deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, alebo je možné, aby tieto údaje (deň, mesiac a rok podpísania závetu) boli v závete uvedené aj inak, sa zaoberal Najvyšší súd SR v rozsudku zo dňa 29.11.2011, sp. zn. 4 Cdo 24/2011, v ktorom zaujal nasledovný právny názor:
,,Pre platnosť vlastnoručného (holografného) závetu (§ 476a Občianskeho zákonníka) sa vyžaduje po formálnej stránke, aby ho napísal priamo poručiteľ a to písaným písmom, ktoré je prejavom jeho osobnosti vyplývajúcej z jeho rukopisu. Môže ísť preto o akúkoľvek abecedu, aj o použitie tlačeného písma, nesmie však ísť o mechanické znaky alebo o použitie mechanických písacích pomôcok (holografné aj alografné) a písmo musí byť čitateľné. Nevyhnutnou podmienkou platnosti závetu je podpis, ktorý musí dostatočne identifikovať pisateľa a musí obsahovať dátum, kedy bol podpísaný. Pre posúdenie, či v holografnom závete musí byť deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, uvedený vlastnou rukou poručiteľa alebo či postačuje, aby tieto údaje boli v tomto závete uvedené aj inak je podstatné, že táto náležitosť závetu je uvedená v druhom odseku ustanovenia § 476 Občianskeho zákonníka. Z tohto zaradenia vyplýva, že požiadavka, že "v každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný", sa vzťahuje k ustanoveniu § 476 ods. 1 Občianskeho zákonníka, v ktorom sú uvedené všetky formy, v ktorých môže byť závet poručiteľom vyhotovený. Požiadavka uvedená v ustanovení § 476 ods. 2 Občianskeho zákonníka teda znamená, že deň, mesiac a rok, kedy bol závet podpísaný, platí tak pre závet napísaný vlastnou rukou poručiteľa, ako aj zriadený v inej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice (por. slová "V každom závete..."). Ustanovenie § 476 ods. 2 Občianskeho zákonníka neuvádza, ako musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol závet podpísaný. Odpoveď je potrebné hľadať v ustanoveniach, ktoré upravujú spôsob zriadenia jednotlivých zákonných foriem závetu. Tak, ako je zrejmé, že v závete zriadenom formou notárskej zápisnice musí byť deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, uvedený v notárskom zápise a že pri závete zriadenom v inej písomnej forme (alografnej) so svedkami musí byť uvedený v texte závetu napísanom poručiteľom, prípadne pisateľom, je nepochybné, že pri holografnom závete musia byť všetky náležitosti (celý text) závetu napísaný vlastnou rukou poručiteľa. V prípade, že by dátum (deň, mesiac a rok), kedy bol závet podpísaný, bol v závete uvedený niekým iným než poručiteľom, nie je možné hovoriť o tom, že by závet bol poručiteľom napísaný jeho vlastnou rukou. Holografný závet, ktorý nebol napísaný vlastnou rukou poručiteľa (por. ustanovenie § 476a Občianskeho zákonníka), je neplatný (obdobne por. rozsudok NS SR sp. zn. 2 Cdo 5/2003 uverejnený v ZSP 5/2003 pod č. 62)."